O NAS

NASZA HODOWLA

Hodowlę Mastifa Tybetańskiego (jedyną rasę) prowadzimy od 1998 roku. Suka DUMKA Teshoo z Holandii dała początek naszej hodowli odnosząc sukcesy na wystawach w Polsce i za granicą. To pierwsza suka tej rasy z tytułem Championa i Interchampiona w Polsce. Dała w 3 miotach znakomite szczenięta. Jej syn NAMSELING MAHATMA LA „NEPAL” to pies -legenda, w latach 2002-2009 jeden  z najbardziej utytułowanych psów tej rasy na świecie.Nasza  suka SELMA , wnuczka NEPALA , to piaty  INTERCHAMPION w naszej hodowli. AGRA MAHATMA ,to pierwsza w Polsce suka – WETERAN CHAMPION.W 2014 roku dołaczył do nas samiec z Finlandii , który w rodowodzie ma 25% "nowej" krwi prosto z Nepalu, poza tym  bazujemy  na importach z Holandii, Finlandii, Niemiec, Irlandii oraz bezpośrednio z Indii. Jesteśmy jedną z niewielu hodowli na świecie , która nie wprowadziła do programu hodowlanego tzw. nowych linii chińskich. Hodujemy czystej krwi DO KHYI.

Jestesmy członkami Klubów Mastifa Tybetańskiego w Holandii i Finlandii.

Szczeniaki z naszej hodowli mieszkają w Niemczech, Estonii, Hiszpanii, Włoszech, Litwie, Łotwie, Kanadzie, Grecji, USA, Belgii, Austrii, Thailandii, Finlandii, Anglii, Rosji ,Indiach, Holandii.

NASZE PSY

Nasze psy (oraz z naszych linii hodowlanych) uzyskały wiele znakomitych tytułów w Polsce i za granicą.

Służymy radą i pomocą w odchowie, pielęgnacji i udziale w wystawach psów wywodzących sie z naszych lini hodowlanych.

Osiagnięcia naszych psów

VICE ZWYC. ŚWIATA - SUKA

MŁODZIEZOWY VICE ZWYC. ŚWIATA - PIES

ZWYC.EUROPY ŚRODK. WSCHODNIEJ

2 x MŁODZIEZOWY ZWYC. EUROPY VDH

BUNDESSIEGER TULLN

MIDDLE EAST EUROPA WINNER (AUSTRIA)

4 x BENELUX JUNIOR WINNER

KLUBOWY ZWYCIĘZCA ROKU

MŁODZIEŻOWY ZWYCIĘZCA POLSKI

2 x WINNER AMSTERDAM

BALTIC WINNER

2 x CHORWACJI

3 x NIEMIEC VDH

CHAMPION HOLANDII

CHAMPION LITWY, ŁOTWY, ESTONII, BIAŁORUSI

NAJLEPSZA PARA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY W HOLANDII

NAJLEPSZA HODOWLA

NAJLEPSZA GRUPA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY W POLSCE

SKAR MO i AVA SKAR MO na TIBET DOG EUROPA

3 x FINALISTA CHAMPION OF CHAMPIONS(POLSKA)

BOG I (Maastricht)

BOG IV(Wilno)

BIS II(Maastricht)

BIS WETERAN

wiele tytułów BOB

ZWYC. JUNIORÓW, CWC, CAC, CAJC, CACA oraz 9 x INTERCHAMPION

MŁODZIEŻOWY ZWYC. EUROPY

ZWYC. EUROPY

2 x ZWYC. EUROPY VDH

3 x BUNDESSIEGER DORTMUND

CENTENNIAL WINNER

3 X BENELUX WINNER

ZWYC. KLUBU BELGII, HOLANDII, POLSKI, WŁOCH, AUSTRII,

ZWYCIĘZCA POLSKI

ZWYCIĘZCA LITWY

2 x BERLIN SIEGER

8 x CHAMPION POLSKI

2 x LUXEMBURGA

3 x MŁ.CHAMP HOLANDII, BELGII I LUXEMBURGA

5 x MŁODZIEŻOWY CHAMPION POLSKI

MŁ.CHAMP.NIEMIEC

CHAMP.LUXEMBURGA

CHAMP. AUTRII

CHAMPION SŁOWACJI

NAJLEPSZA PARA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY NA WĘGRZECH

BIS II CHAMPION OF CHAMPIONS (CHORWACJA)

BOG II(Tulln)

BIS I(Włochy)

BIS JUNIOR III (Głogów)

PUPPY BIS I,III,IV

BOS (NAJLEPSZY PIES/SUKA W RASIE)

NASZA HODOWLA

W ciągu prawie 20 lat hodowli Hodowla nasza prowadzi typ Mastifa Tybetańskiego (Do – khyi) w oparciu o stare linie krwi wywodzące się z Indii i Nepalu, które cechuje m.innymi zdrowie i długowieczność. Możemy się poszczycić rekordowo długim życiem naszych psów. RUSUM i CHAKRA żyły po 15 lat. NIE PROWADZIMY LINII Z CHIN. Nasza pierwsz suka DUMKA Teshoo sprowadzona została z Holandii. Żyła 12,5 i urodziła naszego znanego w Polsce i na świecie NEPALA (NAMSELING Mahatma la). Poza Dumką sprowadziliśmy jeszcze CHAKRĘ Virupaksha z Niemiec, RUSTUMA of Saras z Indii oraz Himalaya’s AMDO BOTA MAHATMA z USA. Ostatni nasz import z Finlandii – SALIKRAM posiada 25% czystej krwi nepalskiej. Z wyglądu to psy o zbalansowanym wzroście i masie (nie przekraczającym ok.75 cm dla samców), co pozwala zachować doskonałą sprawność ruchową od okresu rozwoju do starości. W zgodzie ze wzorcem FCI (patrz wzorzec) cechuje je również dokonały włos – ważniejsza jest jego jakość niż ilość – przez to bardzo łatwy w utrzymaniu. Przy odpowiedniej socjalizacji szczeniąt odchowywanych w domu i prawidłowym prowadzeniu przez właściciela – posiadają w pełni cechy psa stróżująco- ostrzegającego. Nie mają skłonności do nadmiernej agresji w stosunku do obcych, zachowując typową dla Do-khyi tolerancję i dystans do nieznajomych w obecności właścicieli. Szczenięta odchowywane są w domu z pełnym kontaktem całej rodziny i zaprzyjaźnionych znajomych. Hodowla jest otwarta cały rok dla zainteresowanych rasą i chcących lepiej poznać rasę przed zakupem szczeniąt. Nasze psy mają do dyspozycji 2 duże podwórka przylegające do siebie, w tym jedno z bezpośrednim wejściem do domu (w sumie około 0,5 ha) oraz jeden wspólny duży wybieg o pow. ok. 1 ha. Wszystkie psy 3x w tygodniu wychodzą na długie spacery. Obecnie 6 psów mieszka w domu z dostępem na podwórko. Pozostałe 3 ze względu na ich wzajemne relacje mieszka na dużych wybiegach. Staramy się je wychować w tolerancji dla osób odwiedzających nasz dom. Staramy się, aby rodzice planowanych miotów mieli wykonane prześwietlenia w kierunku dysplazji stawów biodrowych, co jest publikowane wraz z ogłoszeniami o planowanych skojarzeniach. Większość naszych szczeniaków trafia do wspaniałych właścicieli i sprawdzają się jako niezawodni stróże posesji oraz przyjaciele rodziny i dzieci.

STATYSTYKI NASZEJ HODOWLII

[dane na dzień 01.11.2019 ]

  • 156 szczeniąt odchowanych
  • 26 miotów (najliczniejszy 11 szczeniąt, najmniej liczny 2 szczeniaki, średnia ilość miotów w roku – 1,5)
  • średnia wieku psów żyjących w hodowli do roku 2019, które odeszły : 11,3 lat.

Założycielka hodowli DUMKA Teshoo odeszła od nas w lipcu 2011 roku ,w wieku 12,5 lat, 20.01.2014 odszedł od nas nagle (skręt żoładka)wspaniały KUNDUN…..23 czerwca 2014 odeszła od nas wspaniała i ukochana TULKA -Mei Dan Kultakutri w wieku 13, 5 lat…w październiku 2014 odszedł nagle importowany z USA AMDO (marskość watroby), w lipcu 2015 straciliśmy suczkę z adopcji MUSHKĘ, żyła ponad 12 lat, 27 września 2015 odszedł najukochańszy przyjaciel, nasz „TOP DOG” NEPAL dożywszy prawie lat 13…nieodżałowany i zawsze dla nas obecny. W listopadzie 2018 odeszła najdłużej żyjaca sunia z Niemiec CHAKRA Virupaksha dożywszy oprawie 15 lat, w styczniu 2019 pożegnaliśmy najsłodszą AGRE MAHATME Monte Solis, która żyła 13 lat. W lipcu 2019 nagle opuściła nasz importowana z Irlandii najłagodniejsza sunia na świecie Kaltekhan”s MAHATMA LA „SHAMROCK”, Przeżyła 11, 5 roku. I niestety 11 .09.2019 roku odszedł najdłużej żyjące u nas osobnik RUSTUM of Saras, przywieziony przeze mnie z Indii. Niesamowity, tajemniczy o wspaniałym zdrowiu i chakatterze.

Dowiedz się więcej o rasie