Archive

W ciągu prawie 20 lat hodowli Hodowla nasza prowadzi typ Mastifa Tybetańskiego (Do -khyi) w oparciu o stare linie krwi wywodzące się z Indii i Nepalu, które cechuje m.innymi zdrowie i długowieczność. Możemy się poszczycić rekordowo długim życiem naszych psów.

RUSUM i CHAKRA żyły  po 15 lat. NIE PROWADZIMY LINII Z CHIN. Nasza pierwsza suka DUMKA Teshoo sprowadzona została z Holandii. Żyła 12,5 i urodziła naszego znanego w Polsce i na świecie NEPALA (NAMSELING Mahatma la). Poza Dumką sprowadziliśmy jeszcze CHAKRĘ Virupaksha z Niemiec, RUSTUMA of Saras z Indii oraz Himalaya’s AMDO BOTA MAHATMA z USA. Ostatni nasz import z Finlandii - SALIKRAM posiada 25% czystej krwi nepalskiej. Z wyglądu to psy o zbalansowanym wzroście i masie (nie przekraczającym ok.75 cm dla samców), co pozwala zachować doskonałą sprawność ruchową od okresu rozwoju do starości. W zgodzie ze wzorcem FCI (patrz wzorzec) cechuje je również dokonały włos - ważniejsza jest jego jakość niż ilość - przez to bardzo łatwy w utrzymaniu. Przy odpowiedniej socjalizacji szczeniąt odchowywanych w domu i prawidłowym prowadzeniu przez właściciela - posiadają w pełni cechy psa stróżująco -ostrzegającego. Nie mają skłonności do nadmiernej agresji w stosunku do obcych, zachowując typową dla Do-khyi tolerancję i dystans do nieznajomych w obecności właścicieli. Szczenięta odchowywane są w domu z pełnym kontaktem całej rodziny i zaprzyjaźnionych znajomych. Hodowla jest otwarta cały rok dla zainteresowanych rasą i chcących lepiej poznać rasę przed zakupem szczeniąt. Nasze psy mają do dyspozycji 2 duże podwórka przylegające do siebie, w tym jedno z bezpośrednim wejściem do domu (w sumie około 0,5 ha) oraz jeden wspólny duży wybieg o pow. ok. 1 ha. Wszystkie psy 3x w tygodniu wychodzą na długie spacery.Obecnie 6 psów mieszka w domu z dostępem na podwórko. Pozostałe 3 ze względu na ich wzajemne relacje mieszka na dużych wybiegach. Staramy się je wychować w tolerancji dla osób odwiedzających nasz dom. Staramy się, aby rodzice planowanych miotów mieli wykonane prześwietlenia w kierunku dysplazji stawów biodrowych, co jest publikowane wraz z ogłoszeniami o planowanych skojarzeniach. Większość naszych szczeniaków trafia do wspaniałych właścicieli i sprawdzają się jako  niezawodni stróże  posesji  oraz przyjaciele rodziny i dzieci.

Statystyki naszej hodowli:

[dane na dzień 2015-03-10]

- 170 szczeniąt odchowanych

- 26 miotów (najliczniejszy 11 szczeniąt, najmniej liczny 3 szczeniaki, średnia ilość miotów w roku - 1,5)

- średnia wieku na 19 posiadanych osobników w ciągu 20 lat: 8,0 lat. Założycielka hodowli DUMKA Teshoo odeszła od nas w lipcu 2011 roku ,w wieku 12,5 lat, 20.01.2014 odszedł od nas nagle (skręt żołądka)wspaniały KUNDUN.....23 czerwca 2014 odeszła od nas wspaniała i ukochana TULKA -Mei Dan Kultakutri w wieku 13, 5 lat...w październiku 2014 odszedł nagle importowany z USA AMDO (marskość wątroby), w lipcu 2015 straciliśmy suczkę z adopcji MUSHKĘ, żyła ponad 12 lat, 27 września 2015 odszedł najukochańszy przyjaciel, nasz "Top Dog" NEPAL dożywszy prawie lat 13...nieodżałowany i zawsze dla nas obecny. W listopadzie 2018 odeszła najdłużej żyjaca sunia z Niemiec CHAKRA Virupaksha dożywszy oprawie 15 lat, w styczniu 2019 pożegnaliśmy najsłodszą AGRE MAHATME Monte Solis, która żyła 13 lat. W lipcu 2019 nagle opuściła nasz importowana z Irlandii najłagodniejsza sunia na świecie Kaltekhan”s MAHATMA LA „SHAMROCK”, Przeżyła 11, 5 roku. I niestety 11 .09.2019 roku odszedł najdłużej żyjące u nas osobnik RUSTUM of Saras, przywieziony przeze mnie z Indii. Niesamowity, tajemniczy o wspaniałym zdrowiu i charakterze.